EUROCONTROL ÜYESİ ÜLKELERDEN HAVAYOLLARINA 1.1 MİLYAR AVRO ERTELEME DESTEĞİ

0
636

EUROCONTROL Üye Devletleri, havayollarının 1.1 milyar € ‘ya varan hava trafik kontrol ücretinin ödemesi ertelemesini sağlayan bir mali paket üzerinde anlaşmaya vardılar.

COVID-19’un bir sonucu olarak, Avrupa hava sahasında günlük faaliyet gösteren uçuşların sayısı % 90 oranında azaldı. Operasyonlardaki bu dramatik düşüşün önümüzdeki birkaç hafta sürmesi muhtemeldir ve bu nedenle havayolu endüstrisi ani ve önemli nakit akışı kriziyle başa çıkabilmek için EUROCONTROL Üye Devletlerinden destek istemişti.

“Üye Devletlerimizin bu temel tedbiri onaylamış olmasından gerçekten çok memnunum. Çok ihtiyaç duyulan likidite desteği sağlayacaktır. Birçok havayolu şirketi, bir sonraki ödemelerini yapabilecek durumda olmayacaklarını belirtmek için EUROCONTROL ile temasa geçti. Trafik % 90 oranında azaldığından, üye devletlerde yaşanılan zorluğun farkındalar. Bu ödeme ertelemesi, havayolları üzerindeki acil yükü hafifletecek ve ödemelerin ne zaman yapılacağı konusunda hem havayollarına hem de hava seyrüsefer hizmet sağlayıcılarına (ANSP) finansal planlama konusu netleşecek.

“Üye ülkelerimiz tarafından sağlanan bu büyük destek, havayolu endüstrisinin hayati önem taşıyan bir yardımı sağladığı için önemlidir.”

Eamonn Brennan
GENEL MÜDÜR, EUROCONTROL