Hava Kargo Akışını Sürdürmek Hayat Kurtaracak

0
353

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve üyeleri, COVID-19’un yayılmasını kontrol altına alma çabalarında hükümetleri desteklemeye devam ediyor.

Kriz başladığından bu yana, hava kargo çok ihtiyaç duyulan ilaçların, tıbbi ekipmanların (yedek parçalar / onarım bileşenleri dahil) tesliminde ve  zaman açısından en hassas malzemelerin küresel tedariğini sağlamada hayati bir rol almıştır.

Bu, özel kargo kargo operasyonları, yolcu uçaklarında kargo kapasitesinin kullanılması ve etkilenen bölgelere tahliye uçuşları ile yapılmıştır.

Hava kargosu, devletler tarafından uygulanan karantina süreçlerinde satın alınan gıda ve diğer ürünlerin taşınmasında da etkili olmuştur.

Dramatik seyahat kısıtlamaları ve yolcu talebinin çöküşü yük kapasitesini ciddi şekilde sınırlamıştır.

IATA hükümetleri, COVID-19 ile küresel mücadeleyi desteklemek için hava kargolarının mevcut olmasını sağlamak için acil önlemler almaya çağırıyor.

Hükümetlerin seyahat kısıtlamaları sonucunda Ocak ayının sonundan bu yana 185.000’den fazla yolcu uçuşu iptal edildi. Bununla birlikte, COVID-19 ile mücadelede en acil ihtiyaçları karşılayan hayati hava kargo seçenekleri ortadan kalkmıştır. Kargo uçakları bu kapasite eksikliğini gidermek için seferber edildi. Hatta bazı havayolları geniş gövde uçaklarını kargo taşımak için kullandı.

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac; “Hükümetler, hayati öneme sahip tedarik kanallarının açık, verimli ve etkili kalmasını sağlamak için acil önlemler almalı. Hava kargo , dünya ekonomisinin hareketliliğini sağlarken aynı zamanda halk sağlığını korumak için dünyadaki hükümetler ve sağlık örgütleriyle yakın işbirliği içinde çalışıyor. Bugün, COVID-19’a karşı savaşırken, hükümetler hava kargolarını kolaylaştırmak için acil önlemler almalıdır. Kargo akışını sürdürmek hayat kurtaracak ”dedi.

Hükümetler hava kargolarını COVID-19 ile mücadelenin önemli bir parçası olarak görmeli ve aşağıdaki önlemleri almalıdır:

  • Hayat kurtaran tıbbi ürünlerin kesintisiz olarak taşınabilmesini sağlamak için hava kargo operasyonlarını COVID-19 ile ilgili seyahat kısıtlamalarından hariç tutulmalı
  • Hava kargolarının dünya çapında minimum aksaklıklarla hareket etmeye devam edebilmesi için standartlaştırılmış önlemler alınmalı.
  • Halkla etkileşime girmeyen hava kargo ekibi üyeleri 14 günlük karantina koşullarından muaf tutulmalı.
  • Kargo operasyonlarını detsekleyecek geçici trafik hakları uygulanmalıdır.
  • Yaşadığımız kriz ortamında hava kargo operasyonlarını desteklemek için aşırı navlun ücretleri, park ücretleri ve slot kısıtlamaları gibi ekonomik engelleri kaldırılmalıdır.

“Hava kargo gemileri, dünya ekonomisini hareket ettirirken aynı zamanda halk sağlığını korumak için dünyadaki hükümetler ve sağlık örgütleriyle yakın işbirliği içinde çalışıyor. Bugün, COVID-19’a karşı küresel bir sağlık savaşıyla savaşırken, hükümetler hava kargolarını kolaylaştırmak için acil önlemler almalıdır. Kargo akışını sürdürmek hayat kurtaracak ”dedi.