HAVAYOLLARI PERSONELLERİ İLE YOL AYRIMINDA

0
1417

İskandinav havayolu SAS Salı günü yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınından kurtulmaya çalışırken iş gücünün yaklaşık yarısını azaltabileceğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki büyük havayolları, pandemiye bağlı olarak daralan talep ve seyahat kısıtlamaları üzerinde maliyetleri düşürüyor ve işten çıkarmalar yapıyor.

British Airways, bu ayın başlarında 30.000’den fazla kabin ekibini ve yer personelini askıya alacağını açıklarken, Lufthansa, filolarının çoğunu toprakladıktan üçte ikisinin çalışma saatini düşüreceğini duyurdu.

SAS, Salı günkü açıklamasında, yaz sezonunda sınırlı bir talep beklediğini ve 5.000 tam zamanlı pozisyonu kesebileceğini söyledi.

Şirket geçen ay, koronavirüs sebebiyle uluslararası seyahatleri Mart ayında neredeyse durma noktasına getirirken, yurt içi seyahat de ciddi şekilde etkilendiğinden,  10.000 çalışanına geçici olarak ara vereceğini, toplam işgücünün% 90’ına varacağını söyledi.

SAS CEO’su Rickard Gustafson, talebin bu yıl ve 2021’de muhtemelen daha düşük olacağını, 2022’de daha normal seviyelere ulaşılabileceğini söyledi.

Reuters’e verdiği demeçte, “Bu, üzerinde çalıştığımız senaryo ve verebileceğimiz en iyi tahmin” dedi.

“Dünyanın açılması ve insanların oraya çıkıp tekrar seyahat etmeleri için kendinden emin hissetmeleri zaman alacak.”

Rakip Norwegian Air mayıs ayı ortasına kadar parasının bitebileceği konusunda uyardı ve geçen hafta ABD ve Avrupa personel sözleşmeleri iptal edilirken dört İsveçli ve Danimarkalı birimin iflas etmesi sonrasında 4.700 personelin işini kaybedeceğini söyledi. Norwegian, şimdi krizden kurtulmaya çalışırken devlet yardımına hak kazanmak amacıyla borcu özkaynağa dönüştürmeye çalışıyor.

İsveç ve Danimarka’nın sahibi olduğu SAS, işgücü potansiyelinin olarak azaltılmasının İsveç’te yaklaşık 1.900, Norveç’te 1.300 ve Danimarka’da 1.700 pozisyona bölüneceğini söyledi.

SAS hisseleri bu yıl % 40 civarında değer kaybetti.

British Airways, koronavirüs pandemisi nedeniyle sektördeki çöküş nedeniyle 42.000 kişilik işgücünden 12.000’i ile yollarını ayıracak.

Havayolunun ana şirketi IAG, hava yolculuğu talebi 2019 seviyelerine dönene kadar yeni bir yeniden yapılandırma programı uygulanması gerektiğini söyledi.

Pilotlar birliği Balpa haberlerin çok kötü olduğunu ve her bir iş kaybı için mücadele sözü verdi.

IAG ayrıca İspanyol havayolu Iberia’nın ve İrlanda’nın Aer Lingus’un da sahibidir.

IAG, yaptığı açıklamada, “alınacak önlemler üzerinde çalışmalar devam ediyor, ancak alınacak karar British Airways çalışanlarının çoğunu etkileyecek ve  12.000 kişinin işten çıkarılması muhtemel.”

Şirket, hava yolculuğunun dünya çapında virüs öncesi seviyelere dönmesinin birkaç yıl alacağını söyledi.

IAG’nin açıklamasının yanı sıra BA genel müdürü Alex Cruz personele bir mektup yazdı: “Son birkaç haftada havacılık endüstrisinin görünümü daha da kötüleşti ve şimdi harekete geçmeliyiz. Güçlü, iyi yönetilen bir şirketiz. yüz yıllık tarihimizde birçok krize maruz kaldı ve bunların üstesinden geldik” diyerek şöyle devam etti: “Bu krizi de kendimiz aşmalıyız. BA için beklemede olan bir hükümet kurtarması yok ve vergi mükellefinin maaşlarınden süresiz bir destek bekleyemeyiz … Bazı havayollarının sektörden ayrıldığını göreceğiz.”

Yaklaşık 23.000 personeli bulunan BA için yaklaşık 4.500 pilot ve 16.000 kabin ekibi çalışıyor.

Küresel etki

Salı günü, IAG virüs salgınının grup gelirleri üzerindeki etkisini açıkladı. 2020 yılının ilk üç ayında gelirler% 13 düşerek 4.6 milyar € (4 milyar £) oldu.

Dünya çapındaki havayolları hayatta kalmak için mücadele ettikleri konusunda açıklamalar yapıyor.

İngiltere’de EasyJet, İngiltere’deki 4.000 kişilik kabin ekibini iki aylığına işten çıkardı. Ve Sir Richard Branson, hükümete Virgin Atlantic havayolu şirketini 500 milyon £ ‘a kadar olduğu düşünülen bir krediyle kurtarmak için yardım çağrısında bulundu.

Qantas 20.000 personeli izinli bırakırken Air Canada da yaklaşık 15.200 çalışan için aynı şeyi yaptı. American Airlines’da yaklaşık 4.800 pilot ücretsiz kısa süreli izin almayı kabul etti ve 700’den fazla kişi erken emekliliği kabul etti.

Havacılık endüstrisinin benzeri görülmemiş bir kriz içinde olduğunu biliyoruz. Ürkütücü olan işten çıkaraılanların sayısından öteye , sektördeki toparlanmanın çok yavaş olmasını beklenmesi ve yolcu talebi “birkaç yıl” için 2019 seviyelerine ulaşmıyor olacak.

Havayolları devlet desteğiyle bir süre hayatta kalabilir çünkü devletlerin bu tür desteği çok kısa vadelidir. Hızlı bir iyileşme ile çok sayıda iş katbının önüne geçilebilir.

Ancak, bunun gerçekleşme ihtimali çok belirsizdir. Ülkelerin seyahat kısıtlamalarını ne zaman kaldıracakları, hangi koşullar altında insanların uçabilecekleri – ya da isteseler bile – belli değil.