Havayolu Taşımacılığı Durma Noktasında, 25 Milyon İş Gücü Risk Altında

0
913

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, 25 milyon iş gücünün COVID-19 krizi sebebiyle hava taşımacılığındaki talep azalmasından ötürü risk altında olduğunu gösteren yeni bir rapor yayınladı.

Seyahat ve turizm gibi sektörler de dahil olmak üzere havacılık endüstrisine bağımlı global çapta yaklaşık 65,5 milyon insanın geçim kaynağı sekteye uğrayacak. Bunların 2.7 milyonu havayolu çalışanı var. Üç ay süren ciddi seyahat kısıtlamaları doğrultusunda, IATA araştırması, dünya çapında havacılık ve ilgili sektörlerde 25 milyon kişinin işini kaybetme tehlikesi altında olduğunu hesapladı.

 • Asya-Pasifik’te 11,2 milyon iş
 • Avrupa’da 5,6 milyon iş
 • Latin Amerika’da 2,9 milyon iş
 • Kuzey Amerika’da 2.0 milyon iş
 • Afrika’da 2.0 milyon iş
 • Orta Doğu’da 0.9 milyon iş

Aynı senaryoda, havayolu şirketlerinin 2020 yılındaki yolcu gelirleri 2019 yılına göre 252 milyar dolar (% -44)  daha düşük olacağı tahmin ediliyor. İkinci çeyrekte, en az % 70 talep düşerken 61 milyar dolar nakit kaybı olacak.

Havayolları hükümetlere çağrıda bulunuyor: Havayollarının operasyonlarına devam edebilmeleri için acil mali yardıma ihtiyaçları var.

Özellikle, IATA şunları öneriyor:

 • Doğrudan finansal destek
 • Krediler, kredi garantileri ve kurumsal tahvil piyasasına destek
 • Vergi muhafiyeti

“COVID-19’un havayolu endüstrisi üzerindeki yıkıcı etkisini yeterince açıklayacak hiçbir kelime yok. Ekonomik acı öncelikle, havayollarına bağımlı işlerde çalışan 25 milyon kişi tarafından paylaşılacak. Hava yollarının güçlü kalabilmesi gerekirki salgının atlatılmasında faydalı olabilsinler.Havayollarının yaşam çizgisi artık kritik bir öneme sahip, ”diyor IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac.

Geleceğe Bakış: Sektörü Yeniden Başlatma

Havayollarının ayakta kalabilmesi hayati finansal desteğin yanı sıra sektörün dikkatli bir planlama ve koordinasyona ihtiyacı var. 

“Sektör hiç bu kadar durma noktasına gelmediği için tekrar başlatmanında nasıl olacağı hakkında hiçbir deneyimimiz yok. Karmaşık olacak. Öncelikle süresi dolmuş lisanslar ve sertifikalar için bir çözüm üretilmesi gerekecek. Yeniden bulaşmayı önlemek için işlemleri ve süreçleri uyarlamamız gerekecek. Seyahat kısıtlamalarını kaldırırmadan önce de öngörülebilir ve verimli bir yaklaşım bulmalıyız. Bunlar, başa çıkmamız gereken şeylerden sadece birkaçı. Başarılı olmak için sektör ve hükümet uyumlu olmalı, birlikte çalışmalıdır ”dedi.

Hükümetler ve halk sağlığı yetkilileri izin verdiğinde sektörün yeniden yapılanmasını sağlamak için IATA kapsamlı bir yaklaşım gerektirdiğinin farkında. Çok paydaşlı bir yaklaşım gerekli olacak. İlk adım, hükümetleri ve sektör paydaşlarını bir araya getiren bir dizi sanal toplantı – veya zirve – bölgesel bazda. Temel hedefler şunlar:

 • Kapalı sınırları yeniden açmak için neyin gerekli olduğunu anlamak ve
 • Etkin bir şekilde çalıştırılabilen ve ölçeklendirilebilen çözümlerde uzlaşılmalı

“Birkaç hafta önce kaldığımız yerde sektörü yeniden başlatmayı beklemiyoruz. Havayolları hala dünyayı birbirine bağlamaya devam edecek ama bunu çeşitli iş modelleri aracılığıyla yapacağız. Ayrıca sektör işleyişinin adaptasyonu gerekli.  Biran önce işe koyulmamız gerekiyor. 9.11’den sonra yapılan hataları tekrarlamak istemiyoruz.  Benzer hataları yapmayacağımız dizi önlemler alınmalı. 25 milyon insanın geleceği sektörün etkin bir şekilde tekrar başlatılmasına bağlı olacak ”dedi.

Alexandre de Juniac’ın konuşmasını okuyun

Havayolu Taşımacılığı Durma Noktasında, 25 Milyon İş Gücü Risk Altında Hava taşımacılığı çöküş raporundan (pdf) daha geniş ekonomik etkiyi okuyun , IATA’nın Baş Ekonomisti Brian Pearce’ın sunumu