PİLOTLARIN KASITLI OLARAK NEDEN OLDUĞU UÇAK KAZALARI

0
369

PİLOTLARIN KASITLI OLARAK NEDEN OLDUĞU UÇAK KAZALARI

Aşağıda,Havacılık Güvenliği Ağı dosyalarından  derlenmiş pilotları kasıtlı eylemleriyle gerçekleştiği kabul edilen uçuşlar listelenmiştir. Genel havacılık uçaklarındaki kazalar dahil değildir.

26 Eylül 1976-12 ölüm

Bir Rus Pilot  Antonov 2 uçağını, boşandığı eşinin yaşadığı Novosibirsk’teki apartmana yönelterek düşürdü.

22 Ağustos 1979-4 ölüm

23 yaşındaki mekanik,işten atıldığı için  Bogota Havalimanı, Kolombiya’da bir hangara girmiş ve  HS-748 askeri nakliye uçağını çalarak yerleşim bölgesinde uçağı düşürmüştü.

9 Şubat 1982-24 ölüm

Japon Havayolları uçağı, Haneda Havaalanı’na son yaklaşmada iken, kaptan otopilotu devreden çıkarınca DC-8, Tokyo Körfezi’nin sığ suyuna düştü. Co-pilot kontrolü yeniden kazanmak için çalıştı ama uçak düştü. Kaptanın son zamanlarda bir psikosomatik bozukluğa uğradığı, bu nedenlerle Kasım 1980- Kasım 1981 tarihlerinde bu sebeple görevden alındığı açıklanmıştı.

7 Nisan 1994-0 ölüm

İşten çıkarılmasına sinirlenen bir FedEx çalışanı,San Jose’den uçakta  bir jump seat koltuk aldı.Amacı çekiç ile uçuş ekibini öldürerek daha sonra Memphis FedEx merkezine  bir kamikaze saldırısı yapacaktı.Yaşanan mücadelede first officer uçağın kontrolünü muhafaza ederken diğer iki mürettebat adamı etkisiz hale getirmişti.

13 Temmuz 1994-1 ölüm

Bir Rus Hava Kuvvetleri mühendisi  Kubinka Hava Kuvvetleri Üssü’nden intihar etmek için uçak çaldı.Uçak yakıtı bitince düştü.

21 Ağustos 1994-44 ölüm

Royal Air Maroc ATR-42 uçağı, Fas’ın  Agadir havalimanından kalktıktan kısa bir süre sonra, Atlas Dağlarına düştü. Kazaya, kaptan pilotun, uçağı otopilottan ayırarak, kasten yere yönlendirerek neden olduğu belirlendi.

19 Aralık 1997-104 ölüm

Silk Air 185 uçuşunu yapan B787, Jakarta, Endonezya’dan Singapura gidecekken,seyir hızının hızla düşmesiyle Endonezya’da düştü. Endonezyalı yetkililer kaza nedenini belirleyemediler. Kaptan’ın, first officer kokpitten ayrıldığında,uçuş kaydedicileri de kapatarak B737 ile intihar dalışı gerçekleştirdiğini düşündüler. Kaptan özellikle son 6 ay içinde, işle ilgili,birden fazla zorluk yaşamıştı. Ayrıca Endonezyalı araştırmacılar tarafından reddedilse de ,kaptanın önemli finansal zorluklar yaşadığı da söylenmişti.

1 Ekim1999-1 ölüm

Tıbbi nedenlerle yere alınan Air Botswana kaptanı,bir  ATR-42 ile havalandı. Telsizden çeşitli taleplerde bulunduktan sonra nihayet uçağı düşüreceğini söyledi. Gaborone Havaalanı, Botsvana’da park etmiş iki ATR-42 uçağının tepesine uçağı düşürdü.

31 Ekim 1999-217 ölüm

Mısır Havayolları Uçuş 990, Boeing 767,New York JFK Havaalanı’ndan ayrılmasından yaklaşık 30 dakika sonra,hızlı bir inişe geçti. Kaptan uçuş güvertesinden ayrıldıktan  sonra olanlar olmuştu. Soruşturma sırasında kazaya first officer tarafından kasıtlı bir hareketin neden olduğu öne sürüldü. Ancak, hiçbir kesin kanıt yoktu. NTSB kazaya first officer’ın uçuş kontrol girişlerine bir müdahelesinin sonucu” olduğu kanısına varmıştır. “Kasıtlı bir hareket” sebebi ile uçağın düşüşüne Mısırlı yetkililer tarafından itiraz edildi.

17 Temmuz 2012-1 ölüm

Kız arkadaşını öldürmek suçuyla aranan bir ticari pilot, Utah Saint George havalimanına girerek, Canadair Regional Jet’e ait  uçağın motorlarını çalıştırmayı başardı. Bir güvenlik görevlisinin, taksi yapan uçağı görerek haber vermesiyle uçak, terminal binasının bir bölümüne çarparak durdu. Pilot uçağın içinde kendini vurdu.

29 Kasım 2013-33 ölüm

LAM Uçuş 470, bir ERJ-190 ,Maputo ve Luanda arasında uçarken, hızlı bir inişe girmiş ve Namibya’ya düşmüştü. Ön inceleme sonuçları kazanın kasıtlı olduğunu göstermişti. Kaptan,first officer kokpitten ayrıldıktan kısa bir süre sonra, uçağı yere yönelten kontrol girişlerini yaparak uçağı düşürmüştü.

8 Mart 2014-239 ölüm

Malezya Havayolları Uçuş MH370 ile Kuala Lumpur’dan Çin’e giden uçak ile iletişim, kalkıştan sonra yaklaşık 40 dakika sonra kesildi. Hint Okyanusu’a düştüğü varsayıldı. Uzmanlar, kazanın pilotlardan biri tarafından kasıtlı bir eylem sonucu olabileceğini tahmin ediyor, ancak kaza da enkaz bulunamadığından, soruşturma halen devam etmektedir.

24 Mart 2015-150 ölüm

Germanwings’e ait  Airbus A320 Barcelona- Düsseldorf,seferini yaparken bir dağa çarptı. Fransa’daki Marsilya başsavcısı, ön bilgilerin, kaptan yardımcısının kokpiti kilitleyerek uçağı dağlık araziye doğru sürekli bir inişe yönettiğini açıkladı.