Herkesin merak ettiği konu bu.

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada herkesin merak ettiği konu bu. Hatta havayolları, havacılık kurumları bile bu tarihleri merak ediyor.

Uçuşların nasıl durduğu, neden durduğunu ve uçakların nasıl park sahalarına çekildiğini hepimiz biliyoruz.

Mahsur kalan, mağdur olan bir çok insan ve vatandaş var. Havayolları bilet satışına başlıyor ve erteliyor ama tüm dünyada böyle. Sistemi açmaya ,sorunu aşmaya çalışıyorlar.

Filmi tersten saracağız. Uçuşlar yine aynı şekilde başlayacak. Önce ülkelerdeki pandemi ile mücadele eden kurumların vereceği ve alacağı kararlar doğrultusunda iç hatlar başlayacak. Bu tüm dünyada böyle olacak.

Yurt dışı uçuşlar karşılıklı mutabakat gerektiriyor. Yani kalkış ülkesi, varış ülkesi ve transit ülkeler sınırlarını uçuşlara açması gerekiyor. Yani havayolu uçuş yapıyorum demesiyle olmuyor.

Bu yapılırken seyahat edenlerin güvenini sağlamak gerekiyor. Yanlış kararlar havacılığı bulunduğu noktadan çok daha uzaklara görürecektir.

Hindistan’da 25Mayısta iç hat uçuşlar başladı. Ama ilk gün kaos yaşandı. Gerçekleştirilen uçuşların yanı sıra gerçekleştirilemeyen yüzlerce uçuş var. Saatlerce havalimanlarında ve havalimanlarının dışında binlerce yolcu kaldı. Öfkeli yolcular ve gerilimli anlar.

Yeni normalleşme döneminde hiçbir şey eskisi olmayacak. Sosyal mesafe, maske kullanımı kaçınılmaz olacak.

Sosyal mesafe havalimanlarının işlevselliğini ve kapasitesini düşürecek. Belki uçuşlardan çok önce havalimanına gelinmesi gerekecek. Belki o kadar bekleyeceğinize özel aracınızla gideceğiniz iç hat şehrine daha hızlı ve kolay varabileceksiniz.

Sonuç olarak herkes uçuşların başlamasını istiyor ve de az kaldı.

Haziran ayı önemli, ben haziranın başlangıç yapılacağına inanıyorum.

THY uçuşlarını 10 hazirana ertelemişti. Yabancı havayolları haziran başı haziran sonrası veya en geç temmuz başı başlayacak.

Süreç bu, biraz daha sabır, az kaldı.

Umalım herkes için hızlı bir çözüm olur ve herkesin faydasına olur.