Haziran ayı ile birlikte havacılıkta toparlanma işaretleri var.

Havayolları peşi sıra tarifeler yayınlıyorlar. Gerçi uzun süre içerisinde bir kaç defa ötelenen tariflere göre de bilet satışı yapıldı. Bir çok havayolu tarifelerine sadık kalamadı. Bunun ardında ülkelerarası izinler ve kısıtlamalar başta olmak üzere bir çok sebep var.

Temmuz ayından daha da ümitliyiz.

Yine de bir şeye dikkat çekmek istiyorum “planlanan ve gerçekleşmesi beklenen tarifeler arasında bir boşluk var gibi görünüyor.

Bunun çeşitli sebepleri var.

Havayolları,pazara ve en önemlisi potansiyel yolculara bir güven mesajı olarak planlamada daha iyimser davrandığını düşünüyorum.

Seyahat kısıtlamalarının zaman aralığının uzamasının olumsuz etkileri açısından önemli etkisi olması bir gerçek. Havayolları biran önce kısıtlamaların kaldırıldığını görmek istiyor.

Havayollarının elinde son bir kaç haftanın istatistikleri mevcut. Planlamalar bu doğrultuda net bir kesinliğe ulaşma evresine kadar bu şekilde planlanacak.

Bunların ışığında havayolu planlaması ile muhtemel trafik arasında bir fark olacaktır.

Seyahat edenlerin uçak ile seyahat konusuna duyulan güven eksikliği gündemde. IATA, havayolları ve ilgili kurumlar bu endişeleri ortadan kaldırmalılar. Aksi taktirde insanlar sadece gerekli yolculukları yapacaklar.

Seyahat ve Turizm endüstrisi, uçakların ve havalimanlarının ne kadar güvenli olduğu hakkında ellerinden gelenin en fazlasını yapmak durumundalar.