Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Haziran ayında global hava taşımacılığı pazarlarına ilişkin verileri paylaştı. Açıkçası daha hızlı bir toparlanma bekliyordum.

  • Kargo ton-kilometre (CTK’ler *) cinsinden ölçülen küresel talep, Haziran ayında bir önceki yıla göre% 17,6 (uluslararası operasyonlar için% -19,9) düştü. Bu, Mayıs ayında kaydedilen yıllık% 20.1’lik düşüşe nazaran mütevazi de olsa bir gelişme.
  • Mevcut kargo ton-kilometre (ACTK) cinsinden ölçülen küresel kapasite, Haziran ayında bir önceki yıla göre% 34,1 (uluslararası operasyonlar için ‑33,9%) daralmıştır. Bu, Mayıs ayında yıllık% 34.8 düşüşle aynı seviyede seyretti.
  • Uluslararası hava kargoları için yolcu uçağı kargo kapasitesi, COVID-19 arasında yolcu hizmetlerinin geri çekilmesi nedeniyle Haziran ayında bir önceki yıla göre% 70 azaldı. Bu, modifiyeedilmiş yolcu kargo uçağı kullanımı sayesinde kapasitede% 32’lik bir artışla kısmen dengelendi.
  • Küresel üretim talebi Haziran ayında sabitlendi:
    – Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ‘nin yeni ihracat siparişleri bileşeni Mayıs ayına göre 11 puan artarken, seri 1999’da başladığından bu yana en güçlü aylık artış
    – PMI izleme küresel üretim üretimi Haziran ayında Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesinde

Hava Kargo pazarı açık arayla yolcu pazarlarından daha sağlıklı ama iş yapmak son derece zor. Ekonomik faaliyetler salgın sebebiyle olumsuz etkilenmesinden sonra yeniden toparlanmaya başlasa da, talepte büyük bir artış olmadı.

Kişisel koruyucu ekipmanı (KKD) pazarındaki aciliyet talebi, tedarik zincirlerinin düzenli hale gelmesiyle azaldı. Daha ucuz olan deniz ve demiryolu seçenekleri de tercih edilmeye başlandı. 

Bu arada kapasite sıkıntısı devam ediyor, çünkü yolcu operasyonları çok yavaş iyileşiyor.

Haziran Bölgesel Performans

Tüm bölgeler Haziran ayında düşüş kaydetti. Avrupa ve Latin Amerika‘daki havayolları toplam hava taşımacılığı hacimlerinde yıllık artışta en keskin düşüşlere maruz kalırken, Asya-Pasifik ve Orta Doğu‘daki havayolları biraz daha az dramatik düşüşler yaşadı. Kuzey Amerika ve Afrika’daki havayolları diğer bölgelere göre daha ılımlı düşüşler gördü.

HAZİRAN 2020 (% YILLIK)WORLDSHARE1CTKACTKCLF (% – PT) 2CLF (SEVİYE) 3
Toplam Pazar100%-17,6%-34,1%% 11.5% 57.3
Afrika1.8%-14,8%-47,4%% 20.9% 54.7
Asya Pasifik% 34.5-21.6%-36,1%% 11.9% 64.5
Avrupa% 23.6-27.2%-41,5%% 12.1% 62.0
Latin Amerika% 2.8-33,2%-52,3%% 14.7% 51.2
Orta Doğu% 13.0-19,0%-25,9%4.2%% 49.4
Kuzey Amerika% 24.3% -0.4-26.9%% 13.8% 52,1

Asya-Pasifik havayolları Haziran 2020’de uluslararası hava kargo talebinin bir önceki yılın aynı dönemine göre% 20 azaldığını gördü. Bu, Mayıs ayında% 18.8’lik düşüşe kıyasla hafif bir bozulma oldu. Bölgede üretimin başlamasına rağmen talep, KKD’nin hava yoluyla sevkiyatındaki azalmadan etkilenmiştir. Uluslararası kapasite% 32,3 azaldı.

Kuzey Amerikalı taşıyıcılar Haziran ayında uluslararası kargo talebinde bir önceki yıla göre% 8,8’lik bir düşüş bildirdi. Bu, tüm bölgelerin en küçük kasılmasıydı. Esnek performans, bölgedeki birkaç havayolunun büyük kargo filolarının yanı sıra CARES Yasası’ndan ABD’deki havayollarına mali desteğe bağlı. Uluslararası kapasite% 30.7 azaldı.

Avrupalı ​​taşıyıcılar , Haziran ayında uluslararası kargo hacimlerinde yıllık% 27.6 düşüş bildirdi. Bu, Mayıs ayındaki% -29,5’lik performanstan ancak yine de tüm bölgelerin en zayıf ikinci performansından hafif bir iyileşme oldu. Uluslararası kapasite% 40,7 azaldı

Orta Doğu taşıyıcıları , Haziran ayında yıllık% 19.1 düşüş kaydederek Mayıs ayında% 24.9 düşüş kaydetti. Uluslararası kapasite tüm bölgelerin en iyisi olan% 25,8 azaldı. Bu, bölgedeki bazı taşıyıcıların agresif operasyonel stratejileri tarafından yönlendirildi.

Latin Amerikalı havayolu şirketleri Haziran ayında uluslararası talepte% 29,4 düşüş kaydetti. Bu, tüm bölgelerin en zayıf performansıydı. Uluslararası kapasite% 43.6 azaldı ve bu da büyük bir kapasite krizine işaret ediyor. COVID-19 krizi, sıkı kilitleme önlemleri nedeniyle Latin Amerika’da bulunan havayolları için şu anda özellikle zorlayıcıdır.

Afrika havayolları Haziran ayında% 13,8 daralma kaydetti. Bu, Mayıs ayında% 7,3’lük talep düşüşünden daha zayıf bir performanstı. Küçük Afrika-Asya pazarı Haziran ayında% 20.1 artmaya devam etti. Ancak, bölge pandeminin Haziran ayında şiddetlenmesinin etkilerinden muzdaripti. Bu bölgedeki uluslararası kapasite% 46,2 azaldı.

Haziran 2020 için tam ekonomik analiz  (pdf)

Türkiye Hava Kargo Pazarı Haziran

Uçuşların başlaması ile haziran geçen yıla nazaran %17 arttı.

Turkish Cargo pazar payını %70’e çıkardı. Katar Havayolları KargoMNG kargo ve Silkway haziran 2020’ye adını yazdıran taşıyıcılar oldu.

Haziran ayında Kuzey Amerika, Afrika ve Uzak Doğu fiyatları salgın öncesine göre tavan yaptı. Temmuzda hava kargo fiyatlarının gevşemesini bekliyorum.

Hava kargo acentaları haziran ayından benzer şekilde artış elde ettiler.

Haziran ayında farkı yaratan Türkiye’den ihracatına onay çıkan kişisel korunma ekipmanlarının yoğunluğu oldu. Temmuz ayı haziran ayına nazaran daha sakin olacağını düşünüyorum. Rutin ihracatlar yavaş yavaş medikal, maske, önlük ve dezenfektan gibi kargoların yerini almaya başlayacak.