Kısa bir süre önce IATA, COVID-19‘un gidişatını ve bunun ekonomi ve hava yolculuğu üzerindeki etkisini anlamak için uzun vadeli Hava Yolcu tahminlerinde bir güncelleme yayınladı.

Resim

(koyu mavi çizgi) Önümüzdeki beş yıl içinde yolcu talebinin beklenen gelişimini göstermektedir .

Hava yolculuğu Nisan ayında bir dönüm noktasına ulaştı, Mayıs ve Haziran aylarında çok mütevazı bir iyileşme belirtileri olduğunu gördük. Genel olarak, hava yolculuğu talebi 2020 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre% 58,4 azaldı.

COVID-19 vakalarının gidişatı doğrultusunda, Nisan ayı tahminleri beklenenden daha kötü oldu. Havayolu talebi toparlanırken, tüketici güveni artmadı. Seyahat kısıtlamaları kaldırılması ile birlikte bir miktar ihtiyaç talebi göreceğiz, ancak daha sonrasındaki gelişmeler ve zorunluluğu olmayan seyahatler konusunda iyimser bir tablo görünmüyor. Sonuç olarak IATA , önümüzdeki beş yıllık dönemde yolcu tahminlerini gözden geçirdi. Yeni tahminlerinde, RPK’ların 2020’de 2019’a kıyasla% 60’ın biraz üzerinde düşmesini bekliyor ve 2024’ten önce COVID öncesi seviyelere geri dönüş beklemiyor.

• Birçok belirsizlik hala gündemde ve çeşitli gelecek senaryoları mevcut. Tablodaki sarı gölgeli alan “belirsizlik aralığı” ile gösteriliyor. 2023 yılında seyahat talebinin 2019 seviyelerine döndüğünü görebiliriz yada tabloya bakıldığında, olası risklerle beklenti dezavantajlı bir şekilde aşağıya doğru gelebilir.